(مجله آموزشی- هنری)

۷ مطلب در آبان ۱۳۹۷ ثبت شده است

سوزندوزی طرح ماهیان آکواریوم (11)– خانم مریم دابویی

از آب و آینه و ماهی، از سبزه و گل و مهربانی، از شکوه روییدن در هر لحظه هستی، از تلاوت لحظه لحظه زندگی در سرود مهراوه ای که مرا با فردای این سرزمین پیوند می زند، رازهای پنهانی درون سینه دارم. رازهای پنهانی که با نخ و سوزن در تصویر تابلویی برای تو می دوزم . تا مرا ببینی، هنر سرزمین مرا ببینی  و بدانی که در فردای تاریخ، سرفراز و جاودان؛ خواهم ماند.

ماهیان آکواریوم11- مریم دایویی

در این پست، آخرین بخش از تابلوی سوزندوزی ماهیان آکواریومی را می بینید که توسط خانم مریم دابویی؛ سوزندوزی شده است. بخش پایانی و کامل شده این تابلوی سوزندوزی ،با قرار گرفتن تمام ماهیان و اجزای تشکیل  دهنده تابلو؛ براستی زیبا است. دنیایی پاک و بی پیرایه  و زلال چون آبی آرام آب؛ همچون زمانی که سوزندوز لحظه لحظه ، و با کشیدن هر نخ و رنگ تازه به سوزن؛ روح تازه ای به فضای کار می بخشد و گامی دیگر به ........


ماهیان آکواریوم11- مریم دایویی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان

دوخت حصیری فشرده و جقه ها- زیور مهدی نژاد

گفتیم که یکی از کاربردهای بسیار مهم دوخت حصیری فشرده، پرکردن وسط جقه ها  و گلهایی با گلبرگ های درشت می باشد. در تصویر زیر نمونه ای از این کاربردها را بر روی یک رومیزی گرد، می بینید. این رومیزی گرد از جنس مخمل و به رنگ قرمز می باشد و توسط خانم زیور مهدی نژاد از آموزشگاه شب افروز سوزندوزی شده است.

روی این رومیزی طرحی حاشیه ای شامل گل و ساقه، در امتداد لبه گرد و با فاصله از لبه، با تکنیک دوخت خطی، منجوق دوزی برجسته و…. دوخته شده و طرحی نیز شامل ۴ جقه؛ به صورت دو جقه و گلی در میانه ، به شیوه قرینه در مرکز رومیزی؛ قرار گرفته که با تکنیک دوخت حصیری فشرده سرمه دوزی شده است.

جهت افزایش سطح و شعاع دایره، پارچه ای از جنس مخمل گلدار و هماهنگ با رنگ زمینه پارچه انتخاب و به آن اضافه شده که علاوه بر افزایش سطح؛ زیبایی سوزندوزی را افزون تر نموده است.

زیباست. اینطور نیست؟!!!!.          

حصیری فشرده و جقه ها- زیور مهدی نژاد

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان

سوزندوزی طرح ماهیان آکواریوم (10)– خانم مریم دابویی

تصاویری از دهمین بخش سوزندوزی روی طرح ماهیان آکواریوم ، را در این پست می بینید. این سوزندوزی بسیار زیبا توسط خانم مریم دابویی اجرا شده است.خانم مریم دابویی در سوزندوزی این طرح از نخ کانوا در رنگهای مختلف،  استفاده نموده است.

ماهیان آکواریوم10- مریم دایویی

تصاویر این بخش دیگر اجزای تشکیل دهنده طرح را شامل می شود. اجزایی چون ماهیان کوچکتر و حبابها، حاشیه ها،نی  و سبزه های اطراف و مهمتر از همه آب و انعکاس دیگر اجزای اطراف در آب ؛ که تمام زمینه تابلوی سوزندوزی را در بر می گیرد.

چنانکه در تصاویر زیر دیده می شود، خانم مریم دابویی از پس این مهم بر آمده و این اجزا را بخوبی در سوزندوزی نشان  داده است.

ماهیان آکواریوم10- مریم دایویی
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان

منجوق برجسته روی کوسن- خانم اکرم مشهدی جانی روشن

نمونه آموزشی زیبایی از دوخت منجوق به صورت برجسته را در این پست می بینید . این نمونه آموزشی زیبا بر روی یک کوسن و توسط خانم اکرم مشهدی جانی روشن، از آموزشگاه شب افروز؛ سوزن دوزی شده است.

خانم اکرم روشن طرحی را در چهارگوشه کوسن قرارداده و با استفاده از پولک، منجوق ، نخ دمسه، ملیله شکسته و  مروارید، سوزن دوزی نموده است.

خانم اکرم روشن برای دوخت دایره وسط طرح، از مروارید های ریز در پیرامون استفاده نموده و به کمک تکنیک منجوق دوزی برجسته، دایره را دوخته است. خطوط اطراف طرح نیز به کمک نخ دمسه دوخته شده و برای پر نمودن داخل خطوط طرح، تکنیک دانه دوزی توپر با استفاده از ملیله شکسته های رنگی و ملیله، جلوه خاصی به فضای طرح بخشیده است.

شما نیز ببینید و لذت ببرید.


منجوق دوزی برجسته روی کوسن- اکرم مشهدی جانی


۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان

چهل تکه دوزی جناغی - عاطفه ذبیحی

در این پست یک نمونه  آموزشی از دوخت چهل تکه جناغی را می بینید که توسط   خانم   عاطفه ذبیحی، از آموزشگاهشب افروز؛ دوخته شده است.

خانم عاطفه ذبیحی برای دوخت این چهل تکه زیبا از سه رنگ پارچه هماهنگ، در رنگ های خاکستری و آبی، استفاده  نموده است و جهت تزیین حاشیه دور تا دور این چهل تکه نیز، این رنگ های هماهنگ؛ را بکار برده است.

این نوع چهل تکه می تواند در رنگهای متنوع تر و با طیف های هماهنگ و متضاد رنگی نیز مورد استفاده قرار گیرد و برای هر نوع تولیدی چشم نواز می باشد.

شما نیز ببینید و لذت ببرید.

چهل تکه دوزی جناغی- عاطفه ذبیحی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان

سوزن دوزی دختر و پسر گلفروش - خانم فاطمه رمضانی

در این پست نمونه آموزشی زیبایی از گلدوزی طرح دختر و پسر گلفروش را می بینید که توسط خانم فاطمه رمضانی، از آموزشگاه شب افروز؛ دوخته شده است

خانم رمضانی در سوزن دوزی طرح دختر و پسر گلفروش از نخ های عمامه و دمسه در قسمت های متفاوت و  دوختهای بنیادی مانند روکوکو، حصیری، مورب، ساقه، زنجیره و پر دوزی استفاده نموده است. این سوزن دوزی زیبا بر روی یک تابلو در اطاق بچه، دوخته شده است.


دختر و پسر گلفروش- فاطمه رمضانی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان

سوزندوزی طرح ماهیان آکواریوم (9)– خانم مریم دابویی

در پست های قبل با سوزندوزی روی طرح ماهیان آکواریومی که توسط خانم مریم دابویی،با نخ کانوا؛  اجرا شده آشنا شدید و تصاویری از زوایای مختلف این سوزندوزی را شاهد بودید که شامل ماهیان مختلف با رنگها و تکنیک های مختلف دوخت و رنگ و تنوع بود.

در این پست تصاویری را می بینید که پشت کار این سوزندوزی را نمایان می سازد و چنانکه می بینید، دیدن پشت کار یک سوزندوزی نیز خالی از لطف نمی باشد. اینطور نیست؟


ماهیان آکواریوم9- مریم دایویی

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰
فاطمه شریفیان